Çocuk ve Ergen Terapisi

Çocuk ve ergenler yetişkinlere göre daha karmaşık yapılara sahiptirler. Çocuk ve ergenlik dönemlerinde yaşanan sosyal ve duygusal problemler, aile içi çatışmalar, gelişim dönemlerinin getirdiği zorluklar ve akademik zorluklar ailelerin bir uzman desteği almasının nedenleri arasındadır.

Terapi çocuklarda duygusal ve davranışsal değişimler gerçekleştirmeye odaklanır. Çocuklar ve ergenlerle konuşmak yetişkinler ile konuşmaktan çok daha farklıdır. Onlarla konuşmanın yanı sıra oyun oynamak, resim yapmak, bir şeyler yaratmak ve rol yapmak gibi yöntemler duyguların paylaşılmasında ve problemlerin çözümlenmesinde oldukça etkilidir. Terapi sırasında psikolog ve danışan arasındaki ilişki oldukça önemlidir. Çocuğun ya da ergenin kendisini rahat, anlaşılmış ve güvende hissetmesi gerekmektedir. Terapi, ergenlere ve çocuklara duygusal destek vermek, yaşadıkları çatışmalara çözüm yolları aramak, duygularını ve problemlerini anlamak konusunda destek sağlar. Terapi süresinin uzunluğu problemin karmaşıklığına ve şiddetine bağlı olan karşı değişkenlik göstermektedir.

Çocuk Terapisi

Çocuk Merkezli Oyun Terapisi

Çocuklar için oyun, kendilerini ve tecrübelerini ifade etmenin en doğal yoludur. Çocuklar, davranışlarını etkileyen kızgınlıklarını, korkularını, üzüntülerini, endişelerini, çaresizliklerini, hayal kırıklıklarını oynayarak dışa vurur ve deneyimlerini oynayarak anlatırlar. Bu anlamda oyun terapisi, oyuncakları kullanarak konuşmanın ve yardıma ulaşmanın en kolay yolu haline gelir. Oyun terapisi, çocukların bilişsel ve sosyal becerilerini, duygu ve düşüncelerini oyun ile ortaya koymalarını amaçlar. Oyun terapisti ise çocuğun ortaya koyduğu oyun dünyasına onunla birlikte girerek, çocuğun oyun dilini konuşur. Terapi sürecinin sonunda çocukların yaşadıkları duygusal sıkıntıları gidermeleri ve sağlıklı gelişimlerine ulaşmaları hedeflenir.

Rol oyunları aracılığıyla zor deneyimler ve durumlar tekrar canlandırılır veya figürlerle ve resimlerle görselleştirilir. Çocuklar bu sayede negatif duygularını yeniden yaşarlar ve terapistin yardımıyla bu duygulara yönelik yeni bir bakış açısı geliştirebilirler. Oyun terapisi sayesinde travmatik deneyimler geçiren çocukların duygularına ulaşmak mümkün hale gelir. Terapi ile başa çıkamadıkları duygularla nasıl mücadele edeceklerini öğrenirler.

Çocuk Terapisi

Ekibimiz

Uzman ekibimiz ile her zaman hizmetinizdeyiz.

Bizi Sosyal Medyadan
Takip Edin !

Yenilikleri ve paylaşımlarımızı görmek için bizi takip edin !

Hemen Takip Et

Whatsapp İletişim Hattı